User Tag List

+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şeriat hukuku ve Hadisler

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şeriat hukuku ve Hadisler

Herkese merhaba. islami bilgim yeterli diyenleri tatlı bir tartışmaya davet ediyorum. ben müslüman değil seküler bir insanım. dinlerin çoğunu özellikle islamiyeti epey bir araştırdım kendime güveniyorum.
    sizinle tartışmak istediğim nokta ilk olarak şeriat hukuku. bir şeriat devleti kurulacak olduğunu düşünelim ve karşılaştırma yapalım.

ilk vereceğim ayet nisa 12
    Eger hanimlarinizin çocuklari yoksa, biraktiklari mirasin yarisi sizindir. Sâyet bir çocuklari varsa o zaman mirasin dörtte biri sizindir. Bu paylar, ölenin vasiyeti yerine getirildikten ve varsa, borcu ödendikten sonra verilir. Eger siz çocuk birakmadan ölürseniz, geriye biraktiginiz mirasin dörtte biri hanimlarinizindir. Sâyet çocuklariniz varsa o zaman biraktiginiz mirasin sekizde biri hanimlarinizindir. Bu paylar, yaptiginiz vasiyetler yerine getirilip ve varsa borcunuz ödendikten sonra verilir. Eger ölen bir erkek veya kadinin çocugu ve babasi bulunmadigi halde kelâle olarak mirasina konuluyor ve kendisinin bir erkek veya kizkardesi bulunuyorsa, bunlardan herbirinin miras payi terekenin altida biridir. Eger mevcut olan kardesler bundan daha çok iseler, bu takdirde kardesler mirasin üçte birini zarara ugratilmaksizin aralarinda esit olarak taksim ederler. Bu paylar ölenin vasiyeti yerine getirilip ve varsa borcu ödendikten sonra verilir. Bunlar, Allah tarafindan bir emirdir. Allah her seyi bilen ve yarattiklarina çok yumusak davranandir.

bu ayeti bana açıklayın bakalım.
    ben ve eşim bir yolculuk yapıyoruz 350 bin liramız var parayı beraber çalışıp kazandık. yolda giderken ben öldüm çocuklarımız yok.

Süper Moderatör manifesto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    39
    58 mesaja 64 teşekkür aldı
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert çat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. islami bilgim yeterli diyenleri tatlı bir tartışmaya davet ediyorum. ben müslüman değil seküler bir insanım. dinlerin çoğunu özellikle islamiyeti epey bir araştırdım kendime güveniyorum.
    sizinle tartışmak istediğim nokta ilk olarak şeriat hukuku. bir şeriat devleti kurulacak olduğunu düşünelim ve karşılaştırma yapalım.

ilk vereceğim ayet nisa 12
    Eger hanimlarinizin çocuklari yoksa, biraktiklari mirasin yarisi sizindir. Sâyet bir çocuklari varsa o zaman mirasin dörtte biri sizindir. Bu paylar, ölenin vasiyeti yerine getirildikten ve varsa, borcu ödendikten sonra verilir. Eger siz çocuk birakmadan ölürseniz, geriye biraktiginiz mirasin dörtte biri hanimlarinizindir. Sâyet çocuklariniz varsa o zaman biraktiginiz mirasin sekizde biri hanimlarinizindir. Bu paylar, yaptiginiz vasiyetler yerine getirilip ve varsa borcunuz ödendikten sonra verilir. Eger ölen bir erkek veya kadinin çocugu ve babasi bulunmadigi halde kelâle olarak mirasina konuluyor ve kendisinin bir erkek veya kizkardesi bulunuyorsa, bunlardan herbirinin miras payi terekenin altida biridir. Eger mevcut olan kardesler bundan daha çok iseler, bu takdirde kardesler mirasin üçte birini zarara ugratilmaksizin aralarinda esit olarak taksim ederler. Bu paylar ölenin vasiyeti yerine getirilip ve varsa borcu ödendikten sonra verilir. Bunlar, Allah tarafindan bir emirdir. Allah her seyi bilen ve yarattiklarina çok yumusak davranandir.

bu ayeti bana açıklayın bakalım.
    ben ve eşim bir yolculuk yapıyoruz 350 bin liramız var parayı beraber çalışıp kazandık. yolda giderken ben öldüm çocuklarımız yok.

Merhaba hoş geldin, sanırım mirasta matematik hatası meselesinden bahsediyorsun.

"Akrabalık yönünden yakınlıkları olanlar Allah'ın hükmüne göre mirasta birbirlerine daha yakındır." (Enfal, 8/75)

Sen öldüysen kardeşim çoluk çocuk da yoksa çocuklarına evin erkeğine yani miras hakkı olanların hakkı da geride kalan eşine ve kardeşlerine kalmış olur.
    Yani mirastan almaya hak kazanmak kişiler varsa ve belirtilen kan bağıyla bağlıysa olur.

Bence İslam ile alakalı araştırmalarına iman amel cennet cehennem gibi aslolan meselelerden başlamalıydın.

3. manifesto üyemize teşekkür edenler:
    Admin (17.February.2019)

Kurucu Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    36
    53 mesaja 58 teşekkür aldı
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Paydayı genişletmek yeterli, bütün mirasçılar belirtilen oranlara yine sahip olmuş olurlar