User Tag List

+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeni başlayanlar için wordpress site kurma

Kurucu Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    39
    56 mesaja 61 teşekkür aldı
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yeni başlayanlar için wordpress site kurma

Merhaba arkadaşlar

İnternette ücretsiz site nasıl kurulur gibi sorularınız varsa cevap burada

Dediniz ki yahu benim de bir sitem olsun, öyle işte fotoğraf ekleyeyim video ekleyeyim yazı yazayım şiir patlatayım falan filan...

Tam yerindesin

Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok yani demem o ki internette en yaygın hazır kullanımlı site wordpress. Türkçe desteği de hayli fazla

Yani amatör olarak bir kaç saat içerisinde çok güzel bir site hazırlayabilirsin, yazıyı sonuna kadar oku.

Bende amatördüm yıllar önce wopdress ücretsiz kurdum sonra baktım site tuttu en ucuz paketini satın aldım ve hala kullanmaya devam ediyorum.. 10 yıldan fazladır.. Bir gün bile siteye erişim sorunu yaşamadım be yavaşlama ne başka bir sorun tıkır tıkır çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor..

Adım adım anlatıyorum

ADIM 1 :

Öncelikle kuracağın siteye hemen para ödeyeyim pro bir site olsun demeyeceksin. Ücretsiz worpdress sitesini öncelikle sana bir kuralım ve yavaş yavaş içeriğini oluştur. Baktın site tuttu zaten adamlar sana satınalma seçenekleri sunuyor en ucuz paketini alır yoluna devam edersin ama hemen öyle yapma.

Önce şu adrese girip bir kayır oluştur.

https://tr.wordpress.com/ buradan öncelikle wordpress önekli bir site kuracağız sana, yani site ismin mesela geveze ise geveze.wordpress.com, geveze.home.blog vesair.. şeklinde bir siten olacak. Yahu ben sonunda wordpress yada home.blog olsun istemiyorum dersen o sonraki iş önce siteni bi tutturalım, siten tutarsa zaten sana isim öneriyor com yada org yada başka bir uzantılı.

İsim:  word1.jpg
Görüntüleme: 9
Büyüklük:  32.3 KB (Kilobyte)

Başlayına tıkladık ve kayıt forumu çıktı dolduruyoruz...

İsim:  word2.jpg
Büyüklük:  39.9 KB (Kilobyte)

Sonra size ne tür bir site kuracaksınız diye soracak, yani içerik seyahat mi turizm mi, siyaset mi, eğlence mi ne amaçlı ise ona yakın bir seçeneği seçin

İsim:  word3.jpg
Görüntüleme: 8
Büyüklük:  56.4 KB (Kilobyte)

Sonra size blog sloganınızı soruyor başlık gibi bir şey olacak blog içeriğinize uygun bir slogan yazın oraya

İsim:  word4.jpg
Büyüklük:  32.9 KB (Kilobyte)

sloganımızı yazdıktan sonra şimdi stil seçmeye geldi kendinize göre bir stil seçin

İsim:  word5.jpg
Büyüklük:  29.4 KB (Kilobyte)

Şimdi sıra sitenin adını girmeye geldi, yani site adınızı gireceğiz bu alanca ve aşağıda ki ücretsiz seçeneği seçin, dediğim gibi önce ücretsiz başlayalım bir kaç hafta veya bir kaç ay sonra dilerseniz düşük paketten ücretliye geçersiniz. Ücretliye geçme işi de çok kolay

İsim:  word6.jpg
Büyüklük:  56.4 KB (Kilobyte)

Ücretsiz açtığınız sitenize giriş yapıyorsunuz ve orada satın alma işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ve son adım, eminiz deyip ücretsiz sitemize giriyoruz..

İsim:  word7.jpg
Büyüklük:  17.2 KB (Kilobyte)

Ve işte sitemizin kontrol paneline giriş yaptık...

İsim:  word8.jpg
Görüntüleme: 10
Büyüklük:  73.4 KB (Kilobyte)

Ettiği Teşekkür
    39
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi artık siteyi kurduk ama biraz düzenleme yapmamız gerek.

Gördüğünüz gibi ücretsiz paketimiz var ve kontrol panelinden işlemlerimizi yapabiliriz

Şimdi biraz wordpress paneline bakalım

ilk panelimiz sayfalar paneli olsun tıklayınca

İsim:  word11.jpg
Büyüklük:  55.0 KB (Kilobyte)

Tek bir sayfa olarak düzenleme yapılıyor, yani Anasayfa, yada Spor, yada Güncel gibi sayfalar açıp orada sitenizde izin verilen alanda foter yada header kısmında yayınlayabiliyorsunuz

Yazılar sekmesini tıklayınca sitenizde ki tüm yazılar geliyor dilerseniz yeni yazı ekleyebilirsiniz dilerseniz eski yazıları düzenleyebilirsiniz yada silebilirsiniz.

Ortam sekmesine tıklayınca siteye yüklediğiniz bütün resimler gelir, bu resimleri yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Resimleri düzenler yada linklerini kopya edebilirsiniz.

Ücretsiz site size 3 GB depo alanı veriyor ve müzik yada video dosyası yükleyemiyorsunuz bu tür yüklemeler ÜCRETLİ sürümlerde.

YORUMLAR kısmında ise sitede ki yazılarınıza yapılan tüm yorumla gelir dilerseniz yorumları onaylarsınız dilerseniz siler yada düzenlersiniz. Yorum yapanların IP adresi de görünür.

İsim:  word12.jpg
Büyüklük:  16.9 KB (Kilobyte)

Özelleştir kısmında ise sitenizin renklerine veya sitenizin tepesine görsel eklemenize veya site yazı karakter ve boyutunu ayarlamanıza yardımcı olur.

Temalar, kısmında ise size sunulan ÜCRETSİZ temalardan hoşunuza gideni sitenize uyarlarsınız. Bir çok ücretsiz tema olduğu gibi ücretli temalar da mevcut.

İsim:  word13.jpg
Büyüklük:  11.8 KB (Kilobyte)

Araçlar kısmında ise

EKLENTİLER , seçeneğinde wordpress'in bir çok eklentisini kurabiliyorsunuz demeyi çok isterdim ancak ücretsiz pakette olduğumuz için eklenti kuramıyoruz.

Eklenti ne işe yarar? Çok işe yarar tabiki, forum eklentisi, resim galeri eklentisi, slider eklentisi, konu okunma sayacı eklentisi, manşet eklentisi vesair daha yüzlerce eklenti var. Biz ücretsiz paketin kendi donanımını kullanacağız şimdilik.
    Paket yükseltirseniz yani ücretliye geçerseniz bu eklentileri deneme şansınız olur.

Ettiği Teşekkür
    39
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Seçtiğiniz her temanın kendi özelleştir seçeneği mevcuttur. ÖZELLEŞTİR sekmesini tıklayınca temanıza göre bir bölüm açılır. Orada temanızın kendi tasarımına göre sağa sola sidebar lar ekleyebilirsiniz yada alt kısma footer ekleyebilirsiniz

İsim:  word14.jpg
Büyüklük:  25.9 KB (Kilobyte)

Bunun için BİLEŞENLER kısmını tıklayıp oradan seçiminizi yapabilirsiniz.

İsim:  word15.jpg
Büyüklük:  9.2 KB (Kilobyte)

Footer dediği sitenizin alt kısmı, oraya dilediğiniz içerikleri atabiliyorsunuz ziyaretçi sayısı, hit konular, takvim vesair..
    Sidebar right yani sağda yeni bir site kısmı açıp oraya da son konular, son yorumlar, takvim, veya başka içerik açabiliyorsunuz
    Left ise sol kısımdaki yeni alan..

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler