Güneş gözlüğü camı çiziği nasıl temizlenir ?

Pahalı bir güneş gözlüğü aldınız ancak daha eskitmeden camını çizdirdiniz, canınız çok sıkkın ve internette acaba çizikler nasıl temizlenir diye araştırma yapıyorsunuz ve bu yüzden şuan bu yazıyı okuyorsun.

Evet 500 TL - 1.000 TL veya daha fazla para verip gözlük aldınız ve camı çizildi peki çiziği temizleyebilir misiniz??

**Plastik bir eldiven giyin ve güneş gözlüğünüzün camlarına optik mağazalarında ya da kamera lensi temizleme ürünü satan elektronik mağazalarında bulabileceğiniz lens temizleme suyundan bir miktar koruyucu bileşimi sürün. Aslında daha iyisi ve etkilisi el işi ürünleri satan mağazalarda bulabileceğiniz “Etch” adlı koruyucu bileşendir. Beş dakika boyunca bu maddenin kurumasını bekleyin ve soğuk su ile gözlüğünüzü kurulayın. Bu bileşim hızlı tamiratlar için tasarlanmıştır ve çizilmeler için idealdir.


**Ev eşyalarını temizlemek için kullandığınız camsil ya da sprey bir bulaşık deterjanını gözlüğünüzün çizilen camlarının hem ön tarafına hem de arka tarafına sıkın ve bir bez ile gözlük camlarınızı ovalayın.


Daha sonra bulaşık deterjanı ve su ile gözlüğünüzün lenslerini yıkayın. Kullandığınız temizlik ürününün içinde yüzeyleri ovmada etkili olan küçük parçacıklardan bulunmadığına emin olmalısınız yoksa gözlük camını tamamen çizebilirsiniz.


**Gözlük camlarına sprey sıktıktan sonra bir kağıt havluyla gözlüğünüzü silebilirsiniz. Ama bunu yaparken gözlük camlarına zarar gelmemesi için dikkatli olun. Bu tür spreyleri eczanelerde bulabilirsiniz.


**Lenslerinizi mobilya cilası ile temizleyebilirsiniz. Bunun için mobilya cilasını gözlük lensleriniz üzerinde 3 dakika bekletin ve daha sonra sabun ve su ile yıkayın.


**Güneş gözlüğünüzün lenslerini sigara külü ile ovun ve daha sonra temizleyin. Çoğu kez bu işlem gözlüğünüz üzerindeki küçük çiziklerin yok edilmesini sağlar.

**Yumuşak bir deri parçası ile sık sık silin, çizikler hafif ise zamanla kaybolacaktır.


** Saatçilerde çizik saat camlarını çok ince zımparayla zımparalayarak çizikleri alan ve daha sonra parlatan makineler bulunmaktadır. Bunlarla gözlükleriniz ilk günkü gibi olabilir. Hiç olmadı iyi bir optik dükkanına gidin ve çizik gözlük camınız için ne gibi çözümleri olduğunu sorun. Bu biraz daha pahalıya mal olur ancak en azından sonuçtan emin olursunuz.